Ergün ARIKDAL Hakkında

(20 Kasım 1936 - 6 Ocak 1997)

 

Metapsişik araştırmacı, medyum ve yazar.

21 Kasım 1936 yılında Sivrihisar Sarıköy'de doğmuştur. 3 erkek kardeşin en küçüğüdür. Babası TCDD 'de hat müdürü olduğundan İlkokulu Sivas'ta, ortaokulu Samsun'da okumuş, liseye Mersin'de başlamış, İstanbul Erkek Lisesi'nde bitirmiştir.

1957 ile 1961 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, 1970 ile 1973 yılları arasında İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünde öğrenim görmüştür.

1958 yılında MTİA Derneği’ne üye olmuştur. Ruh ve Madde dergisinde makaleleri ve Fransızcadan çevirileri yayınlanmaya başlamıştır. 1963 yılında ilk kitabı olan “İpnotizma, Manyetizma ve Telkin“ adlı eseri yayınlanmıştır.

1959-1974 yılları arasında 15 yıl süreyle Sadıklar Planı Tebliğlerinin medyumluğunu bizzat sürdürmüştür. 1965 yılında evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuştur.

19 Kasım 1967’de MTİA Derneği başkanı olmuş ve bu görevi ömrünün sonuna kadar sürdürmüştür.

Türkiye’de ruhsal bilgiyi yayma vazifesini Dr. Bedri Ruhselman’ın bıraktığı yerden devam ettirmiş ve bu vazifeyi daima yeniyi ve ileriyi hedef alarak sürdürmüştür. Hayatını örnek bir ruhçu, büyük bir vazife insanı olarak yaşamış, hayatıyla örnek oluşturmuş, ilklere imza atmış, birçok öğrenci yetiştirmiş, ruhsal araştırmalarını büyük bir disiplin içerisinde sürdürmüştür. Ruhsal bilgilerin gelişmesi ve yayılması için organizasyonlar, dernekler kurdurmuştur. 1992 yılında bu alanda tek örnek olan ve ruhsal bilgileri daha geniş kitlelere ulaştırma amacını taşıyan Meta FM 105.6’yı radyo kanalını kurmuştur. Bu kanal maddi imkansızlıklar nedeniyle 2000 yılında kapanmıştır.

1994 yılında bizzat kendi talimatı ile Bilyay Vakfı’nı kurulmasını sağlamıştır. Vakfın kurucu başkanı olan Ergün Arıkdal, bu görevi de vefatına kadar devam ettirmiştir.

Hayatı boyunca maddiyatı ikinci planda tutarak tam bir teslimiyet içinde yaşamıştır. Ruhçu bilgiyi Türkiye’ye ve dünyaya yaymak için Ruh ve Madde Yayınları’nı geliştirmiş ve bugüne kadar sayısız eserin insanlığa ulaşmasına öncülük etmiştir.

Ruhsal bilginin tam tatbikatını yapabilen ender insanlardan biri olarak tam bir sadelik ve alçakgönüllülük içinde hayatını sürdürmüştür. Herkes için müşfik bir baba, evlatlarının içindeki cevherleri bularak kendilerini en iyi şekilde yönlendiren bir hoca, güçlü bir medyum ve telepat, ileri derecede sahip olduğu telkin ve tedavi yeteneği ile birçok insanın hayatındaki karanlıkları aydınlatan bir şifacı olmuştur. Ömrü boyunca kutsal bildiği vazifesi doğrultusundaki her şeyi gerçekleştirmiş, zaman zaman hayatında meydana gelen tüm çalkantılara rağmen hedefinden kıl kadar sapmamıştır. Hayatının son gününe kadar çalışmış, radyo programlarına, konferans, seminerler ve özel çalışmalarına devam etmiştir. Her yönüyle vazifenin ilkelerini ortaya koyup, bunları yaşayarak herkese örnek olmuştur.

Kutsal vazifesinin son aşaması olarak 6 Ocak 1997 tarihinde bedenini terk eden Üstat Ergün Arıkdal, ardında vazifenin sürdürülmesi için gereken pek çok eserle birlikte gerekli tüm ilke ve uygulamaları da bırakmıştır.

Günümüzde ise Ergün Arıkdal'ın bir ömür harcayarak insanlığa miras olarak bıraktığı tüm eserler, bilgiler, ve konferanslar, öğrencileri tarafından kendi adına kurulmuş olan "Ergün Arıkdal Ruhsal Araştırmalar Enstitüsü"nde aslına uygun olarak hizmete ve yayına devam etmektedir.

Ergün Arıkdal'ın hayatı ile ilgili detaylı belgeseli Ruhsal Araştırmalar Enstitüsü Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=2kPDhvLszfk&t=122s